Pentax K-x
02.04.2010

Pentax K-x je entry level DSLR digitalni fotoaparat u cjenovnom rangu od oko 4000Kn (800 US dolara). Ovaj DSLR sam uzeo (28.03.2010.g.) nakon skoro mjesec i više dana istraživanja tržišta tzv. SuperZoom kompaktnih digitalnih aparata od kojih sam odustao kad sam shvatio da su su tzv. SuperZoom kompakti u stvarnosti neupotrebljivi za slikanje udaljenih i pokretnih objekata. Naime, glavni razlog zašto sam uopće kupio digitalac je slikanje na tzv. tele-udaljenosti pokretnih meta.

Nakon što sam malo detaljnije analizirao tržište DSLR-a, između Pentax K-x, Canon EOS 500D i NIkon 5000 odlučio sam se za Pentaxa, možda najviše radi cijene jer za 5000Kn (manje od 1000US dolara) se uz aparat i dobije kit s 18-55mm i 50-200mm objektivima što mi se čini dosta povoljno. Mrzim reklame, ali moram preporučiti Optimum računala iz Zagreba gdje sam kupio navedeni aparat, sve tip-top, brzo i profesionalno.

Neke glavne karakteristike ovog aparata:

  • 12.4 megapixel APS-C-format CMOS sensor (total pixels: 12.9 million)
  • PRIME II imaging engine
  • 1/6000th maximum shutter speed
  • 720p HD video (24 fps)
  • 2.7" LCD monitor (230,000 dots)
  • Image sensor cleaning (sensor shake)
  • 11 selectable AF points
  • IS0 200-6400 range (100-12,800 when expanded)
  • 4.7 frames per second continuous shooting (for 17 frames)

 

Zašto

Uzeo sam Pentax-a zbog:

  • povoljne cijene
  • najbrži continous shooting u klasi (bitno za slikanje pokretnih meta, od N okidanja, velika je šansa da će jedna slika ispasti OK)
  • mehanička stabilizacija slike unutar tijela aparata (za ovo sam mislio da je presudno, ali u praksi se ova stabilizacija i ne osjeti puno)

 

Dojmovi

Pošto sam totalni amater što se tiće fotografije, neću se upuštati u neka lamentiranja o stvarima o kojima i ne znam baš puno, stoga tko želi može vidjeti review Pentax K-x na dpreview.com. Ovdje ću samo reči moje dojmove:

  • mali Pentax je prava zvjier
  • lijepo leži u rukama, osječaj je fantastičan
  • s JPEG-om okida brzo ko kobra
  • ima veliki e-viewfinder (ona mala rupica za nišan mete), iako se neki žale da nema vidljivih AF točaka, meni to ne smeta
  • kontrole su logične i vrlo se brzo može naviknuti na njih. Pošto mrzim čitati manuale, moram reći su meniji intuitivni i logični te vrlo jasni i za potpune laike (kao ja).
  • LCD s info podacima je jasan i zadnjem moronu i dosta je vidljiv i po sunčanom vremenu. Live View nisam koristio, uglavnom pucam preko e-viewfindera.
  • ono što me smeta je mali buffer od svega 48Mb, kada se koristi RAW format, onda se vrlo brzo napuni i ako se koristi spora memorijska kartica, to zna frustirati, jer kad vidim neku super scenu nesvjesno počinjem pritiskati ko lud bez obzira jeli fokusirano i nije, pa dok čekam bufer da isprazni ode sve ....
  • AutoFocus sistem uglavnom radi dobro, ali čim slikam malo udaljeniji objekt (avion ko točkica na nebu), onda se kadkad izgubi
  • Pentax kit objektivi korektno rade svoj posao, ali ne ulijevaju povjerenje, fokus ring objektiva od 55-200mm već malo klapa. Mislim da ipak ove kit objektive treba izbjegavati, radije uštedjeti i kupiti nešto bolje, ali eto mislio sam da će mi ova dva kit objektiva (18-55 i 50-200) biti dovoljna neko vrijeme dok se ne 'uhodam' malo s aparatom, prevario sam se.
  • indikator baterije u Pentaxu se čudno ponaša s NiMh baterijama, kadkad pokazuje da su napola pune, pa poluprazne, pa odjednom na crveno padne, ali ovo je možebitno moja greška jer sam dosta 'peglao' tijekom sedam dana i bio sam svjestan da su baterije pri kraju, ali opet malo se čudno ponaša. Preporuka: uvijek s sobom nosite rezervni pak baterija.
  • Normalno, čim sam počeo s promjenom objektiva, evo i prašine na senzoru. Do sada sam uočio 2 točke, sva sreća da su na rubovima. Probao sam s ugrađenim shake-sensor sistemom čišćenja, ali nije pomoglo, ali kad vidim kako i drugi imaju još većih problema s tom vražjom prašinom, nisam ništa dodatno prčkao, za sada mogu živjeti s dva zrnca prašine. Poanta: Pentax sistem čišćenja senzora nije efikasan.

 

Iskustva

U nekih sedam dana spucao sam oko 30Gb slika (uglavnom RAW). Uglavnom slikam avione po sunčanom vremenu. S 200mm objektivom koristim tzv. Shutter priority mode i brzinu od 1/320s do 1/640s, ISO držim na AUTO od 200-400 (kadkad do 800), a blendu određuje sam aparat. Kad slikam obavezno koristim uzastopno okidanje, pa čak kadkad uspijem lijepo fokusirati avion. Ali nikako da mi slike ispadnu onako kako hoću, tako da se moram pozabaviti i tim vražjim histogramima da pravilno odredim parametre.

Moram priznati da je vrlo teško slikati pokretne i udaljene mete 'iz ruke' i bez tripoda, čak i ako naslonim obje ruke na zid i smirim disanje (kao da pucam iz snajpera), objekt kojega slikam stalno mi skakuće i bježim iz AF okvira na e-viewfinderu, tako da rijetko kad uslikam avion centriran na sredini slike, a koristim tek 200mm, bojim se i pomisliti što bi bilo da stavim 300mm + 2x extender. Uglavnom, tripod je obvezatan za sve preko 150-200mm kad je meta brza.

Najveći izvor frustracije mi je mali buffer i spora memorijska kartica. Imam SanDisk class2 karticu koja je spora kao blato, pa nakon 3 uzastopna RAW okidanja moram čekati par sekundi i više da mogu ponovno okidati. Stoga savjet: svakako nabavite extra brzu memorijsku karticu za ovaj aparat i to klase 10 pa naviše, jer je šteta ne iskoristiti brzi continous shooting malog Pentaxa.

Inače bez e-viewfindera se uopće ne mogu slikati udaljeni i pokretni objekti, LCD live-view je skoro neupotrebljiv za ovakvo što, tako da mi je suludo da neki superzoom kompakti dolaze bez e-viewfindera (Olympus 800UZ).

Između ostalih opcija za naknadnu obradu slike Pentax K-x ima cropanje slike (u svijetu kompakata ovo se zove fini ili smart zoom), što mi se pokazalo vrlo praktičnim jer kadkad uopće ne znam što sam slikao dok ne zomiram u preview modu sliku i cropam je.

 

Zaključak


Za ono što sam htio, a to je slikanje udaljenih i brzih meta Pentax K-x se pokazao kao pravo rješenje. Ono u čemu sam se zafrkao je:

  • spora memorijska kartica klase 2 je skoro neupotrebljiva kod brzog uzastopnog snimanja RAW-ova jer Pentax K-x ima svega 48Mb bufera, a svaki RAW je otprilike oko 12Mb. Cilj nabaviti: 16Gb/klasa10 Transcend.
  • slikanje brzo-pokretnih meta s 200mm objektivom, a bez ball-head tripoda je suludo, ovaj dio opreme je obvezatan. Stabilizacija slike u tijelu aparata uopće nije presudna. Cilj nabaviti: Vanguard Espod ili Alta klasa s ball-headom.
  • kit objektivi su ok, ali radije uštedjeti i kupiti eventualno samo body, te kupiti malo bolje i veće (uobičajena tele klasa je 70-300mm) objektive. Cilj nabaviti: Sigma APO 70-300mm + 2x extender

Uglavnom, bez obzira na sitne mane, Pentax K-x je po mom mišljenju odličan aparat. Preporuka svakom lovcu na chemtrailove. Amen!

 

 

Par slika NATO zaprašivača

 

Slikano 28.03.2010.g./17.41h/Split/Hrvatska. Evo ovo je nažalost 200mm kit objektiv, ipak preslabo za ovakvu daljinu. (Original: 4288x2848)

 

Ovo je gornja slika cropana na 600x328. Fokus i nije tako loš. Baš se lijepo vidi američki vojni Boeing klase 737-700 verzije C40B/C kako fino zaprašuje građane Splita bojnim otrovima.

 

Slikano 28.03.2010.g./17.48h/Split/Hrvatska. (Original: 4288x2848)

 

Ovo je gornja slika cropana na 600x324. Baš se fino vidi da se ne radi o putničkom avionu (nema prozora i vrata). Mislim da je i ovo vojni Boeing klase 737-700 verzije C40B/C.

 

Add comment


Security code
Refresh